CKR05BX102KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR05BX102KS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10%
HTS Code :
Published :
Packaging :
Bulk
Length :
4.83mm
Depth :
2.29mm
Dielectric :
X7R
Lead Pitch :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Characteristics Code :
BX
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1nF
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
22 Weeks
Thickness :
2.29mm
Termination :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Molded
Lead Diameter :
640 μm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CKR05BX102KS
1nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
CKR05BX102KS Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR05BX102KS Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V