CKR04BX683KM
Mfr.Part #
CKR04BX683KM
Lead Pitch :
2.54mm
2
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Through Hole
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height :
4.83mm
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Depth :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
2.286mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Width :
4.826mm
Tolerance :
10%
Length :
4.83mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
68nF
Datasheets
CKR04BX683KM
CKR 68nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR04BX683KM Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.54mm.
CKR04BX683KM Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient