CKR04BX682KM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR04BX682KM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
CKR
Height :
4.83mm
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/23
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2.54mm
Thickness :
2.286mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Length :
4.83mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Capacitance :
6.8nF
Depth :
2.29mm
Width :
4.826mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Size Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
CKR04BX682KM
CKR 6.8nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR04BX682KM Overview
CKR04BX682KM Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient