CKR04BX681KM
Mfr.Part #
CKR04BX681KM
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Height :
4.83mm
Length :
4.83mm
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.54mm
Width :
4.826mm
Thickness :
2.286mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.29mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Tolerance :
10%
Size Code :
Max Operating Temperature :
125°C
BX
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
680pF
Datasheets
CKR04BX681KM
CKR 680pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR04BX681KM Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 2.54mm.
CKR04BX681KM Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient