CKR04BX561KP
Mfr.Part #
CKR04BX561KP
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
2.54mm
Width :
4.826mm
Length :
4.83mm
Thickness :
2.286mm
Dielectric :
X7R
Packaging :
Bulk
Capacitance :
560pF
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Depth :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Height :
4.83mm
2
Size Code :
Datasheets
CKR04BX561KP
CKR 560pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR04BX561KP Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 2.54mm.
CKR04BX561KP Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient