CKR04BX104KP
Mfr.Part #
CKR04BX104KP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
10%
Depth :
2.29mm
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial
Height :
4.83mm
Length :
4.83mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
100nF
Datasheets
CKR04BX104KP
100nF Ceramic Capacitor 10% Radial
CKR04BX104KPTR2 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.54mm.