CKR04BX103MM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR04BX103MM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Series :
CKR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/23
Multilayer :
yes
Thickness :
2.286mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Shape :
Wire
Length :
4.826mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Temperature Characteristics Code :
BX
Width :
4.826mm
Packaging :
Bulk
Height :
4.83mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Positive Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
10nF
Terminal Pitch :
2.54mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
HTS Code :
Negative Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size Code :
Datasheets
CKR04BX103MM
CKR 10nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
CKR04BX103MM Overview
CKR04BX103MM Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient