CKP25201R5M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKP25201R5M-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 1.3A 90 MOHM SMD
Stock
904
In Stock :
904
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Inductance Tolerance :
20%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
1.5μH
Mount :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Height :
1mm
Max DC Current :
1.3A
Self Resonant Frequency :
1MHz
Test Frequency :
1MHz
Current Rating :
1.3A
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Military Standard :
Not
DC Current :
1.3A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
2520
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Depth :
2.2mm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Type :
Multilayer
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Halogen Free :
Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
Series :
CK, P Type
Case Code (Imperial) :
1008
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Shielding :
No
Datasheets
CKP25201R5M-T
TAIYO YUDEN CKP25201R5M-T
CKP25201R5M-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD