CKC33C912JDGAC7210
Mfr.Part #
CKC33C912JDGAC7210
Description
KC-LINK 3640 9.1NF 1000VDC C0G
C0G, NP0
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing :
Length :
9.3 mm
Base Product Number :
CKC33C
Termination :
Standard
Ratings :
Tradename :
KC-LINK
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
9100 pF
Failure Rate :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Reel
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
10.2 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
KEMET CKC33C912JDGAC7210
KC-LINK 9100 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C912JDGAC7210 Overview
A program's size/dimension is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC33C912JDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)