CKC33C912GCGACAUTO
Mfr.Part #
CKC33C912GCGACAUTO
Description
KC-LINK 3640 9.1NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Base Product Number :
CKC33C
RoHS :
Details
Length :
9.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Dielectric :
C0G (NP0)
Packaging :
Reel
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
Class :
Class 1
Tradename :
Capacitance :
9100 pF
Termination :
Standard
Series :
KC-LINK
Product Type :
Ceramic Capacitors
Width :
10.2 mm
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
KEMET CKC33C912GCGACAUTO
KC-LINK 9100 pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C912GCGACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC33C912GCGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)