CKC33C823FWGAC7210
Mfr.Part #
CKC33C823FWGAC7210
Description
KC-LINK 3640 82NF 650VDC C0G
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
650V
Tradename :
KC-LINK
Class :
Class 1
Height - Seated (Max) :
Length :
9.3 mm
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
Width :
10.2 mm
Product Status :
Active
Brand :
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
0.082 µF
Packaging :
Reel
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Lead Spacing :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
KEMET CKC33C823FWGAC7210
KC-LINK 0.082 μF 650V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C823FWGAC7210 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC33C823FWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)