CKC33C682GDGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC33C682GDGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 3640 6.8NF 1000VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Class :
Class 1
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
6800 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Series :
KC-LINK
Termination :
Standard
Length :
9.3 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±2%
Lead Spacing :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
RoHS :
Details
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Packaging :
Reel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tradename :
KC-LINK
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Lead Style :
Product :
General Type MLCCs
Base Product Number :
CKC33C
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Width :
10.2 mm
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
KEMET CKC33C682GDGACAUTO
KC-LINK 6800 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C682GDGACAUTO Overview
A program's size/dimension is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC33C682GDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)