CKC33C563KWGAC7210
Mfr.Part #
CKC33C563KWGAC7210
Description
KC-LINK 3640 56NF 650VDC C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
10.2 mm
Capacitance :
0.056 µF
Voltage - Rated :
650V
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Length :
9.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance :
±10%
C0G, NP0
KEMET CKC33C563KWGAC7210
KC-LINK 0.056 μF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C563KWGAC7210 Overview
Ceramic capacitor is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC33C563KWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)