CKC33C563JCGAC7210
Mfr.Part #
CKC33C563JCGAC7210
Description
KC-LINK 3640 56NF 500VDC C0G
Length :
9.3 mm
Width :
10.2 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Capacitance :
0.056 µF
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
KEMET CKC33C563JCGAC7210
KC-LINK 0.056 μF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C563JCGAC7210 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC33C563JCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)