CKC33C563GCGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC33C563GCGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 3640 56NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
9.3 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q200
Lead Style :
Product :
General Type MLCCs
Series :
KC-LINK
Tolerance :
±2%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Tradename :
KC-LINK
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
500V
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination :
Standard
Capacitance :
0.056 µF
Ratings :
AEC-Q200
Width :
10.2 mm
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Dielectric :
C0G (NP0)
Failure Rate :
Class :
Class 1
Base Product Number :
CKC33C
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Packaging :
Reel
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
KEMET CKC33C563GCGACAUTO
KC-LINK 0.056 μF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C563GCGACAUTO Overview
Programs on this device are of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC33C563GCGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)