CKC33C512KJGACAUTO
Mfr.Part #
CKC33C512KJGACAUTO
Description
KC-LINK 3640 5.1NF 1700VDC C0G
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 1
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Product :
General Type MLCCs
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
1700V (1.7kV)
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Length :
9.3 mm
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Width :
10.2 mm
Subcategory :
Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
5100 pF
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Failure Rate :
Packaging :
Reel
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Brand :
Tolerance :
±10%
Tradename :
KC-LINK
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
KEMET CKC33C512KJGACAUTO
KC-LINK 5100 pF 1700V (1.7kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C512KJGACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC33C512KJGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)