CKC33C512GJGAC7800
Mfr.Part #
CKC33C512GJGAC7800
Description
KC-LINK 3640 5.1NF 1700VDC C0G
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
1700V (1.7kV)
Capacitance :
5100 pF
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
KEMET CKC33C512GJGAC7800
KC-LINK 5100 pF 1700V (1.7kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C512GJGAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC33C512GJGAC7800 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)