CKC33C473JWGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC33C473JWGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 3640 47NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
RoHS :
Details
Termination :
Standard
Base Product Number :
CKC33C
Brand :
Class :
Class 1
Series :
KC-LINK
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Product :
General Type MLCCs
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Voltage - Rated :
650V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Capacitance :
0.047 µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Tradename :
KC-LINK
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
10.2 mm
Lead Spacing :
Packaging :
Reel
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Applications :
Automotive
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Length :
9.3 mm
KEMET CKC33C473JWGACAUTO
KC-LINK 0.047 μF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C473JWGACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC33C473JWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)