CKC33C393JCGAC7800
Mfr.Part #
CKC33C393JCGAC7800
Description
KC-LINK 3640 39NF 500VDC C0G
Capacitance :
0.039 µF
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Series :
KC-LINK
KEMET CKC33C393JCGAC7800
KC-LINK 0.039 μF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C393JCGAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC33C393JCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)