CKC33C393GWGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC33C393GWGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 3640 39NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Length :
9.3 mm
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Width :
10.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.039 µF
Dielectric :
C0G (NP0)
Packaging :
Reel
Applications :
Automotive
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Lead Style :
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 1
Base Product Number :
CKC33C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Brand :
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
650V
Termination Style :
SMD/SMT
Tradename :
KC-LINK
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Tolerance :
±2%
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Series :
KC-LINK
KEMET CKC33C393GWGACAUTO
KC-LINK 0.039 μF 650V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C393GWGACAUTO Overview
A 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC33C393GWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)