CKC33C333GWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC33C333GWGACAUTO
Description
KC-LINK 3640 33NF 650VDC C0G
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Ratings :
AEC-Q200
Qualification :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tradename :
KC-LINK
Product Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Class :
Class 1
Tolerance :
±2%
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Length :
9.3 mm
Capacitance :
0.033 µF
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Dielectric :
C0G, NP0
Packaging :
Reel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
650V
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Termination :
Standard
Width :
10.2 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
KEMET CKC33C333GWGACAUTO
KC-LINK 0.033 μF 650V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C333GWGACAUTO Overview
Programs on this device are of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC33C333GWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)