CKC33C273MDGAC7800
Mfr.Part #
CKC33C273MDGAC7800
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Description
KC-LINK 3640 27NF 1000VDC C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Capacitance :
0.027 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Series :
KC-LINK
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Lead Spacing :
KEMET CKC33C273MDGAC7800
KC-LINK 0.027 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C273MDGAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC33C273MDGAC7800 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)