CKC33C184FCGAC7800
Mfr.Part #
CKC33C184FCGAC7800
Description
KC-LINK 3640 180NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Ratings :
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Lead Style :
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
CKC33C
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Series :
KC-LINK
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.18 μF
KEMET CKC33C184FCGAC7800
KC-LINK 0.18 μF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C184FCGAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CKC33C184FCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)