CKC33C154GWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC33C154GWGACAUTO
Description
KC-LINK 3640 150NF 650VDC C0G
Ceramic Capacitors
Length :
9.3 mm
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Width :
10.2 mm
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 1
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
650V
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Packaging :
Reel
Termination :
Standard
Applications :
Automotive
Tradename :
KC-LINK
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Series :
KC-LINK
Capacitance :
0.15 μF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Base Product Number :
CKC33C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET CKC33C154GWGACAUTO
KC-LINK 0.15 μF 650V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C154GWGACAUTO Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC33C154GWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)