CKC33C153JJGAC7210
Mfr.Part #
CKC33C153JJGAC7210
Description
KC-LINK 3640 15NF 1700VDC C0G
Ceramic Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
RoHS :
Details
Termination :
Standard
Capacitance :
0.015 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
Reel
Tradename :
KC-LINK
Length :
9.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Class :
Class 1
Width :
10.2 mm
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Lead Style :
Series :
KC-LINK
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Dielectric :
C0G (NP0)
Voltage - Rated :
1700V (1.7kV)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Package :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Base Product Number :
CKC33C
Ratings :
KEMET CKC33C153JJGAC7210
KC-LINK 0.015 μF 1700V (1.7kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C153JJGAC7210 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC33C153JJGAC7210 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)