CKC33C144KEGLC7805
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC33C144KEGLC7805
Manufacturer
KEMET
Package / Case
3 Stacked
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.14UF 1.2KV C0G 3640
Stock
175
In Stock :
175
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Base Product Number :
CKC33C
Depth Tolerance (mm) :
±0.6
Class :
Class 1
Product Depth (mm) :
7.7
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
10.2 mm
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Height Tolerance (mm) :
±0.4
Product Length (mm) :
9.3
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Low ESL (Stacked), High Voltage, High Temperature
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Dielectric :
C0G
Length :
9.3 mm
Package / Case :
3 Stacked
Thickness (Max) :
0.327 (8.30mm)
Tolerance :
10%
Size (mm) :
9.3 X 7.7 X 10.2
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Product Weight (g) :
3.3
Length Tolerance (mm) :
±0.6
Dissipation Factor (%) :
0.1
Termination Style :
Pad
Tradename :
KONNEKT
Size / Dimension :
0.366 L x 0.402 W (9.30mm x 10.20mm)
Subcategory :
Capacitors
Microwave Application :
yes
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Case Style :
Ceramic Chip
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
10.2
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.14 uF
Brand :
Voltage :
1200VDC
Lead Style :
Construction :
KONNEKT
Number of Terminals :
2
Ratings :
HTS :
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
Mounting :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Series :
KC-LINK with KONNEKT
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Capacitance Value :
0.14uF
Introducing Ceramic Capacitors KEMET CKC33C144KEGLC7805 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 150°C, Package / Case:3 Stacked, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:1200VDC, Type:Commercial and Automotive Grade MLCCs, CKC33C144KEGLC7805 pinout, CKC33C144KEGLC7805 datasheet PDF, CKC33C144KEGLC7805 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET CKC33C144KEGLC7805 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET CKC33C144KEGLC7805
KC-LINK with KONNEKT 0.14 uF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.366 L x 0.402 W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3 Stacked