CKC33C124FWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC33C124FWGACAUTO
Description
KC-LINK 3640 120NF 650VDC C0G
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Width :
10.2 mm
Lead Spacing :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Packaging :
Reel
Tradename :
KC-LINK
Lead Style :
Length :
9.3 mm
Class :
Class 1
Applications :
Automotive
RoHS :
Details
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
650V
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric :
CKC33C
KEMET CKC33C124FWGACAUTO
KC-LINK 0.12 μF 650V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C124FWGACAUTO Overview
A 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC33C124FWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)