CKC33C124FWGAC7210
Mfr.Part #
CKC33C124FWGAC7210
Description
KC-LINK 3640 120NF 650VDC C0G
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
Reel
Termination :
Standard
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Width :
10.2 mm
Tolerance :
±1%
Series :
KC-LINK
Tradename :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
650V
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Style :
Capacitance :
0.12 µF
Class :
Class 1
CKC33C
Length :
9.3 mm
KEMET CKC33C124FWGAC7210
KC-LINK 0.12 μF 650V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C124FWGAC7210 Overview
A 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC33C124FWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)