CKC33C103GEGAC7210
Mfr.Part #
CKC33C103GEGAC7210
Description
KC-LINK 3640 10NF 1200VDC C0G
Capacitance :
10000 pF
Width :
10.2 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tradename :
KC-LINK
Length :
9.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Active
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dielectric :
CKC33C
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Reel
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 1
Ratings :
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
KEMET CKC33C103GEGAC7210
KC-LINK 10000 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C103GEGAC7210 Overview
A 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC33C103GEGAC7210 Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)