CKC33C103GDGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC33C103GDGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 3640 10NF 1000VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Brand :
Tradename :
KC-LINK
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
KC-LINK
Length :
9.3 mm
Lead Style :
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Failure Rate :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±2%
Capacitance :
10000 pF
Class :
Class 1
Packaging :
Reel
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
CKC33C
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Size / Dimension :
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Width :
10.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Applications :
Automotive
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G (NP0)
KEMET CKC33C103GDGACAUTO
KC-LINK 10000 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
CKC33C103GDGACAUTO Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC33C103GDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)