CKC21X912JEGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X912JEGAC7210
Description
KC-LINK 2220 9.1NF 1200VDC C0G
Ceramic Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Brand :
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Failure Rate :
Dielectric :
C0G (NP0)
Class :
Class 1
Length :
5.9 mm
Capacitance :
9100 pF
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Lead Style :
Width :
5 mm
Packaging :
Reel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
KEMET CKC21X912JEGAC7210
KC-LINK 9100 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X912JEGAC7210 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC21X912JEGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)