CKC21X822MEGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X822MEGAC7210
Description
KC-LINK 2220 8.2NF 1200VDC C0G
Lead Style :
Termination :
Flexible (Soft)
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Series :
KC-LINK
Length :
5.9 mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
5 mm
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Class :
Class 1
Dielectric :
C0G (NP0)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
8200 pF
CKC21X
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Subcategory :
Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
KEMET CKC21X822MEGAC7210
KC-LINK 8200 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X822MEGAC7210 Overview
Programs on this device are of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC21X822MEGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)