CKC21X683KWGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X683KWGAC7210
Description
KC-LINK 2220 68NF 650VDC C0G
Failure Rate :
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
650V
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Class :
Class 1
Active
Product :
General Type MLCCs
Applications :
Boardflex Sensitive
Length :
5.9 mm
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Width :
5 mm
Lead Style :
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
0.068 μF
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance :
±10%
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
CKC21X
RoHS :
Details
Termination :
Flexible (Soft)
Product Type :
KC-LINK
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
KEMET CKC21X683KWGAC7210
KC-LINK 0.068 μF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X683KWGAC7210 Overview
A 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC21X683KWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)