CKC21X682GDGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21X682GDGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 6.8NF 1000VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Series :
KC-LINK
Length :
5.9 mm
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
Class :
Class 1
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Qualification :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Packaging :
Reel
RoHS :
Details
Base Product Number :
CKC21X
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Width :
5 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Failure Rate :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
6800 pF
Tolerance :
±2%
KEMET CKC21X682GDGACAUTO
KC-LINK 6800 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X682GDGACAUTO Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
CKC21X682GDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)