CKC21X622JEGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X622JEGAC7210
Description
KC-LINK 2220 6.2NF 1200VDC C0G
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Flexible (Soft)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Failure Rate :
Dielectric :
Boardflex Sensitive
Length :
5.9 mm
Packaging :
Reel
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Lead Spacing :
Class :
Class 1
RoHS :
Details
Capacitance :
6200 pF
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Width :
5 mm
Base Product Number :
CKC21X
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
KEMET CKC21X622JEGAC7210
KC-LINK 6200 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X622JEGAC7210 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC21X622JEGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)