CKC21X562MDGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21X562MDGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 1000VDC C0G
Ceramic Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Packaging :
Reel
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Width :
5 mm
Length :
5.9 mm
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Class :
Class 1
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Brand :
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
5600 pF
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Base Product Number :
CKC21X
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
KEMET CKC21X562MDGACAUTO
KC-LINK 5600 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X562MDGACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC21X562MDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)