CKC21X562GDGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21X562GDGAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 1000VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Tolerance :
±2%
Capacitance :
5600 pF
Base Product Number :
CKC21X
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Series :
KC-LINK
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Failure Rate :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Ratings :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
KEMET CKC21X562GDGAC7800
KC-LINK 5600 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X562GDGAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC21X562GDGAC7800 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)