CKC21X562FDGAC7800
Mfr.Part #
CKC21X562FDGAC7800
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 1000VDC C0G
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Capacitance :
5600 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
KEMET CKC21X562FDGAC7800
KC-LINK 5600 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X562FDGAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC21X562FDGAC7800 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)