CKC21X183MWGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21X183MWGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 18NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Voltage - Rated :
650V
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Capacitance :
0.018 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Width :
5 mm
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Tolerance :
±20%
Length :
5.9 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
CKC21X
Series :
KC-LINK
Packaging :
Reel
Product Status :
Active
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination :
Flexible (Soft)
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 1
KEMET CKC21X183MWGACAUTO
KC-LINK 0.018 μF 650V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X183MWGACAUTO Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC21X183MWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)