CKC21X183MCGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X183MCGAC7210
Description
KC-LINK 2220 18NF 500VDC C0G
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
KC-LINK
RoHS :
Details
Capacitance :
0.018 µF
Tape and Reel (TR)
Termination :
Flexible (Soft)
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Reel
Tolerance :
±20%
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Brand :
Ratings :
Length :
5.9 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Width :
5 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Voltage - Rated :
500V
Class :
Class 1
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
C0G (NP0)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
CKC21X
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
KEMET CKC21X183MCGAC7210
KC-LINK 0.018 μF 500V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X183MCGAC7210 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC21X183MCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)