CKC21X183GWGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21X183GWGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 18NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Termination :
Flexible (Soft)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
KC-LINK
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
5 mm
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
650V
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Reel
Length :
5.9 mm
Lead Spacing :
Tolerance :
±2%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
0.018 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Class :
Class 1
Base Product Number :
CKC21X
Lead Style :
Product :
General Type MLCCs
Brand :
KEMET CKC21X183GWGAC7210
KC-LINK 0.018 μF 650V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X183GWGAC7210 Overview
Ceramic capacitor is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC21X183GWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)