CKC21X153KWGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X153KWGAC7210
Description
KC-LINK 2220 15NF 650VDC C0G
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
CKC21X
Length :
5.9 mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Type :
Boardflex Sensitive
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Dielectric :
C0G (NP0)
Tolerance :
±10%
Lead Style :
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
650V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Termination :
Flexible (Soft)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Width :
5 mm
Capacitance :
0.015 µF
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
Packaging :
Reel
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
KEMET CKC21X153KWGAC7210
KC-LINK 0.015 μF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X153KWGAC7210 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
CKC21X153KWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)