CKC21X153FDGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X153FDGAC7210
Description
KC-LINK 2220 15NF 1000VDC C0G
Boardflex Sensitive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance :
±1%
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Class :
Class 1
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.015 µF
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Active
Width :
5 mm
Termination :
Flexible (Soft)
Ratings :
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Length :
5.9 mm
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
KEMET CKC21X153FDGAC7210
KC-LINK 0.015 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X153FDGAC7210 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC21X153FDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)