CKC21X123JWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21X123JWGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 12NF 650VDC C0G
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Packaging :
Reel
Base Product Number :
CKC21X
Class :
Class 1
Brand :
Width :
5 mm
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
Flexible (Soft)
Product Type :
C0G, NP0
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Voltage - Rated :
650V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Length :
5.9 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
0.012 µF
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Qualification :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Product :
General Type MLCCs
Series :
KC-LINK
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
KEMET CKC21X123JWGACAUTO
KC-LINK 0.012 μF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X123JWGACAUTO Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
CKC21X123JWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)