CKC21X123GDGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21X123GDGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 12NF 1000VDC C0G
Active
Product Type :
C0G, NP0
Brand :
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Tolerance :
±2%
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
5 mm
Class :
Class 1
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Packaging :
Reel
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Qualification :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Termination :
Flexible (Soft)
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
0.012 µF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
KC-LINK
Length :
5.9 mm
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
KEMET CKC21X123GDGACAUTO
KC-LINK 0.012 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X123GDGACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC21X123GDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)