CKC21X104KWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21X104KWGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 0.1UF 650VDC C0G
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
Flexible (Soft)
Product Status :
Active
Length :
5.9 mm
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric :
C0G (NP0)
Voltage - Rated :
650V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Width :
5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Class :
Class 1
Capacitance :
0.1 µF
Base Product Number :
CKC21X
Termination Style :
SMD/SMT
KEMET CKC21X104KWGACAUTO
KC-LINK 0.1 μF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X104KWGACAUTO Overview
A program's size/dimension is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC21X104KWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)