CKC21X103KWGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC21X103KWGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 2220 10NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Reel
Voltage - Rated :
650V
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Product Status :
Active
Ratings :
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
10000 pF
Tolerance :
±10%
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
C0G (NP0)
Class :
Class 1
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Width :
5 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Brand :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product :
General Type MLCCs
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Termination :
Flexible (Soft)
Lead Spacing :
Length :
5.9 mm
Series :
KC-LINK
RoHS :
Details
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
CKC21X
KEMET CKC21X103KWGAC7210
KC-LINK 10000 pF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X103KWGAC7210 Overview
A program's size/dimension is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC21X103KWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)