CKC21X103KEGAC7210
Mfr.Part #
CKC21X103KEGAC7210
Description
KC-LINK 2220 10NF 1200VDC C0G
Ceramic Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Ratings :
Tolerance :
±10%
Product Type :
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Packaging :
Reel
Termination :
Flexible (Soft)
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
CKC21X
RoHS :
Details
Capacitance :
10000 pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Length :
5.9 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Width :
5 mm
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
1200V (1.2kV)
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
C0G, NP0
Brand :
Series :
KC-LINK
Class :
Class 1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
KEMET CKC21X103KEGAC7210
KC-LINK 10000 pF 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21X103KEGAC7210 Overview
This device's program size/dimension is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CKC21X103KEGAC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)