CKC21C683MWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C683MWGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 68NF 650VDC C0G
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Lead Spacing :
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Dielectric :
Surface Mount, MLCC
Length :
5.7 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Width :
5 mm
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
RoHS :
Details
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Lead Style :
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
CKC21C
Class :
Class 1
Packaging :
Reel
Voltage - Rated :
650V
Applications :
Automotive
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
0.068 μF
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Ratings :
AEC-Q200
Series :
KC-LINK
Product Type :
Height - Seated (Max) :
KEMET CKC21C683MWGACAUTO
KC-LINK 0.068 μF 650V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
CKC21C683MWGACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC21C683MWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)