CKC21C683JWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC21C683JWGACAUTO
Description
CAP CER 68NF 650V C0G 2220
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Length :
5.7 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.068 μF
Brand :
Base Product Number :
CKC21C
Termination :
Standard
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
Product :
General Type MLCCs
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Class :
Class 1
Width :
5 mm
Series :
KC-LINK
Packaging :
MouseReel
Dielectric :
2220 (5750 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Applications :
Automotive
Qualification :
AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Rated :
650V
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Failure Rate :
KEMET CKC21C683JWGACAUTO
KC-LINK 0.068 μF 650V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)